Budynek założony na planie prostokąta, przekryty dachem mansardowym, pokrytym blachą. Na narożach znajdują się mocno zarysowane ryzality. W połaci dachowej okna typu wole oko oraz na szczycie sygnaturka. W ryzalitach portale wejściowe, drzwi zamknięte łukiem półkolistym, ujęte w opaski architektoniczne, pilastry i prostokątny naczółek.

Obiekt został zaprojektowany przez wrocławskiego architekta T. Grunewalda.

Historia

Pierwsze wzmianki o braciach morawskich w okolicach Łodzi pochodzą z 1818 r. Ich pierwsza siedziba w tym rejonie mieściła się w Nowosolnej. Na początku spotkania prowadzono w prywatnych mieszkaniach, natomiast od 1847 r. odbywały się w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach. Początkowo była to sala przy ul. Piotrkowskiej 105, następnie przy ul. Andrzeja 12 (dzisiaj na rogu al. T. Kościuszki i ul. Andrzeja Struga). Od 1912 r. nabożeństwa odbywały się w kaplicy przy ul. Pańskiej 56 (dzisiejsza ul. Żeromskiego 56). Obiekt został poświęcony 2 listopada 1913 r.

Parafia w 2000 r. została zlikwidowana, budynek przez wiele lat pozostawał nieużytkowany, obecnie służy jako magazyn prywatnej osobie.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analizie. View more
Akceptuję wszystko

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.