Ulica Legionów w Łodzi, długości 2,3 km przebiega przez dwie dzielnice Śródmieście i Polesie.

Pierwszą regulację (wyznaczenie) ulicy, na odcinku od Rynku Nowego Miasta do ulicy Zachodniej, przeprowadzono w latach 1821–1823 podczas tworzenia osady przemysłowej, przeznaczonej pod osiedlenie sukienników, którą nazwano Nowe Miasto.

Jej zasięg i nazwy zmieniały się wielokrotnie na przestrzeni lat. Pierwotnie nazwa ulicy Średniej obejmowała również współczesny odcinek ulicy Legionów od pl. Wolności do ulicy Zachodniej. Następnie wymieniana była jako Konstantynowska (najwcześniej w 1863 roku), która w 1915 roku „wchłonęła” ul. Średnią od pl. Wolności i była przebijana w kierunku zachodnim.

Ważniejsze obiekty.

  • Pod numerem 14 istniał największy teatr fabrykanckiej Łodzi – Teatr Wielki.
  • Przy ul. Legionów 21 działa jedna z najpopularniejszych łódzkich scen zawodowych Teatr Powszechny.
  • Przy ul. Legionów 81 znajduje się zabytkowy budynek w stylu modernistycznym z lat 30. XX wieku. Mieścił się tu najpierw Hotel Garnizonowy, a potem 3-gwiazdkowy hotel Reymont, ostatnio gruntownie zmodernizowany.

Wikipedia

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w mediach społecznościowych, reklamie i analizie. View more
Akceptuję wszystko

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.